Montana Regional Education Service Area III

Awards

Congratulations Region III 2016 Winners!

 

Region III CSPD Award Winners

Paraprofessional of the Year

 

2015
Helen Rich
Winifred Public Schools

 

2014

Vonnie Fleharty
Grass Range Schools

 

2013

Susan Beddow
Castle Rock Middle School

 

2012

Kelle Coughlin
Custer Public Schools

 

2011

Linda Morgan
Canyon Creek School
Billings

 

2010

Rhonda Wilden
Castle Rock Middle School
Billings

 

2009

Kelle Coughlin
Custer Schools

 

2008

Diana Hanson
Castle Rock Middle School
Billings

 

2007
Becky Rockeman
Big Timber Elementary

 

2006

Christy Healy
Laurel Middle School

 

2005
Dorothy Eberle
Columbus Elementary
 
2004
Darlene Hackman
West Elementary
Laurel
 
2003

Vera Ulschak
West Elementary
Laurel

 
2002
Linda Larson
Big Timber Elementary

Para/Teacher Team of the Year

 

2015
Darla Williams, Karla Lowman, Misty Foster, Laree Hafner, and Leah Williams
Yellowstone West Carbon County Special Services Preschool
 
2014

Michelle Prange and Kim Shanks
Lockwood Elementary School

 
2013

Deb Barnard, Andora Henderson, Joelene Botch, Shari Tallon, and Sarah Rehnolds
Huntley Project High School

 
2012

Tracy Siemion, Tami Schagunn, Jolene Gierke, Joshua Beeman
Huntley Project School

 
2011

Gerry Buttman and Julie Wilson
Alkali Creek School
Billings

 
2010

Karen Hergett, Mary Vaughan, Maggie Kennedy
Boulder Ave. Elementary
Billings

 
2009

Belinda Sheely, Anna Meadows
Joliet Elementary

 
2008

Kris Nelson, Georgia Juhl, Tammy Rangitsch, Deb Jordan, Bev Ray, Jeanne Buckley, Roberta Hagstrom
Roundup Central Elementary

 
2007

Jacki Reed, Joelene Botch, Rachel Horton, Connie McQuire, Anmarie Wetzel
Huntley Project Elementary

 
2006

Cathy Bakker, Burlene Metz, Shari Widdicombe, Stephanie Miller
Lockwood Elementary Billings

 
2005

Kass Duggan, Gail White
Shepherd High School

 
2004

A'Lona Keil, Johanna Tooke
Hysham Schools

 
2003

Kathie Ovitt, Shilloy Lowe
Laurel High School

 
2002

Cindy Eyre, Lynda Pancich
Senior High School
Billings

Leader of the Year

 

2015

Katrin Chandler
Absarokee Elementary School

 

Yes I Can! Award

 

2015
Kenny Siegfried
 
2014

Carson Patten

 
2013

Sabrina Morgan

 
2012

Lillian Rose Nelson

 
2011

Chance Hammons

 
2010

Sam Shaules

 
2009

Brenda Thom

 
2008

Kyle Bergendahl

 
2007

Alexa Naylor

 
2006

Joey Lucara

 
2005

Taylor Monson

 
2004

Julien Leroy

 
2003

-

 
2002

-