ACADEMIC STANDING COMMITTEES

2013-2014

 


Committee

Faculty Members

Ex-Officio Members

Student Members

Academic Standards and Scholastic Standing Committee

(2-year terms)

* Chair

CAHP

Kathe Gabel (12-14)

Cheri Johannes*

Stacy Klippenstein

Diane Duin

Marsha Riley

Barbara Wheeling

Tasneem Khaleel

Mary Susan Fishbaugh

 

CAS

Brent Finger (13-15)

COB

Salem Boumediene (13-15)

COE

Cheryl Young-Pelton (12-14)

CC

Julie McDade (13-15)

At Large

Marie Schaaf Gallagher (12-14)

Tony Hecimovic (12-14)

Lisa Kemmerer (13-15)

 

 

 

 

 

Committee

Budget Committee

The Budget Committee has been reconstructed and is now constituted as the Senators of the Academic Senate.

 


 

 

 

Committee

Faculty Members

Ex-Officio Members

Student Members

Creative and Research Endeavors (CARE) Committee

(2-year terms)

 

CAHP

Jon Carling (13-15)

David McGinnis

Cindy Bell

David Craig

 

CAS

Connie Landis (12-14)

Tom Lewis (13-15)

COB

A.J. Otjen (12-14)

COE

Natalie Bohlmann (13-15)

CC

Joy Barber (12-14)

 


 

 

 

Committee

Faculty Members

Ex-Officio Members

Student Members

Library Committee

(3-year terms)

CAHP

Tom Dell (12-15)

V

Brent Roberts

Quincy Linhart

 

CAS

Stephen Eliason (12-15)

Tami Haaland (12-15)

COB

Adrian Robertson (11-14)

Salem Boumediene (13-16)

COE

Rachel Waller (13-16)

David Snow (13-16)

CC

Joy Barber (11-14)

Kimberly Carlson-Oldaker (13-16)

At Large

Sharon Hobbs (12-15)

Susan Gilbertz (12-15)

Tom Rust (13-16)

 


 

Committee

Faculty Members

Ex-Officio Members

Student Members

MSUB Graduate Committee

(3-year terms)

CAHP

Terry Blackwell (13-16)

Suzette Nynas (11-14)

Diane Duin

Tasneem Khaleel

Mary Susan Fishbaugh

 

CAS

Samuel Boerboom (12-15)

Paul Pope (12-15)

COE

Tessie Rose Bailey (13-16)

Cheryl Young-Pelton (12-15)

 

 

 

 

Committee

Faculty Members

Ex-Officio Members

Student Members

Undergraduate Curriculum Committee (UCC)

(3-year terms)

CAHP

Tom Dell (11-14)

V

Cheri Johannes

 

CAS

Carl Castles (12-15)

John Hoover (11-14)

Don Wilathgamuwa (12-15)

COB

Brian Gurney (11-14)

Ying Wang (13-16)

COE

Bonnie Graham (13-16)

Janet Alberson (13-15)

CC

Rich Pierce (11-14)

Delbert Brumley (12-15)

 


 

Committee

Faculty Members

Ex-Officio Members

Student Members

General Education Committee

(2-year terms)

CAS

Mark Jacobson (12-14) Math

Bernie Quetchenbach (13-15) English

Melinda Tilton (13-15) Information Literacy

Kurt Toenjes (12-14) Life Sciences

Rhonda Dillman (12-14) Physical Sciences

Michael Havens (13-15) Social Sciences

Jennifer Lynn (12-14) History

Tom Regele (12-14) Cultural Diversity

Jodi Lightner (13-15) Fine Arts

Leanne Gilbertsen (12-14) Humanities

Mark Pagano

Mary Susan Fishbaugh

Marsha Riley

Tasneem Khaleel

Barbara Wheeling

Diane Duin

UCC rep

Connor Gregg

 

CAHP

Patricia Nichols (13-15)

COE

Rosemarie Dugi (13-15)

COB

Scott Harris (12-14)

CC

Elizabeth Fullon (12-14)

Library

TyRee Jenks (13-15)

 


 

 

Committee

Faculty Members

Ex-Officio Members

Student Members

Academic Computing and Allied Technology Committee

(2-year terms)

CAHP

Kathe Gabel (12-14)

Michael Barber

Rob Massee

 

CAS

Steve Eliason (12-14)

COB

Ying Wang (12-14)

COE

Sharon Hobbs (12-14)

CC

Rich Pierce (12-14)

At Large

Sarah Knobel (12-14)

Matt Anderson (12-14)

 


 

ADMINISTRATIVE ADVISORY COMMITTEE

 

 

Committee

Faculty Members

Ex-Officio Members

Student Members

Commencement Committee

(annual appointments)

CAHP

Patrick Hughes

VCSA

Jason McGimpsey

Mark Fenderson

Cheri Johannes

Chad Schreier

 

 

CAS

Susan Gilbertz

COB

V

COE

Rachel Waller

CC

Kimberly Carlson-Oldaker