Glass Slide Collection

Finding aid

2005.02

Processed by: EW

Date Completed: 08-15-2005

Location: Special Collections

Linear Feet: 3

 

 Biographical Sketch:

 

            The glass slides were found in Dennis Schuld’s Audio Visual office located in the library.  He does not know where they came from or which Professor used these slides.  

 

 Scope & Contents:

 

We are assuming the glass slides were used for educational purposes.  The slides topics are as follows: Indians and Army, Shoshone, Grand Valley, Yakima, Carlsbad, Salt River, North Platte, Scenery, Sun River, Flathead, Rio Grande, Yuma, Orland, Nevada, Huntley, Klamath, Uncompahgre, Strawberry Valley, Navy, Milk River, Umatilla, St. Mary, Boise, Belle Fourche, Nebraska, Wyoming, Physiology, Comparative Anatomy, Bacteria, Physiology, Algae Bryophytes, Human Inheritance, Paleontology, Creodonts, Ruminonts, Elephants, Primates, Insects, Mimicry, and Life Histories, Seeds and Development, Birds Migration , and Biology.

 

Arrangement of Collection:

             The collection was organized by a previous owner.  They are located within 17 large black boxes and 1 smaller black box with slide dividers. Each slide is labeled with a number that corresponds to the index on the lid of each box.  The collection is housed within the Special Collections vault.

 

Access:

 

The glass slide collection is open to all students, faculty and researchers.  The items will not circulate, but they may be viewed within the special collection area.  The Archivist will determine whether a replicate of the slide can be made.  The condition and origin of item will help determine whether it can be duplicated along with following the guidelines of the copyright act. 

 

Organization of Collection and Container Listing:

Index

 

Box 1

Indians and Army

Box 2

Shoshone, Grand Valley, Yakima, Carlsbad, Salt River, North Platte

Box 3

Scenery, Sun River, Flathead, Rio Grande, Yuma, Orland

Box 4

Nevada, Huntley, Klamath, Uncompahgre, Strawberry Valley

Box 5

Navy, Milk River, Umatilla, St. Mary, Boise, Belle Fourche, Nebraska, Wyoming

Box 6

Physiology

Box 7

Comparative Anatomy

Box 8

Bacteria

Box 9

Physiology

Box 10

Algae Bryophytes

Box 11

Human Inheritance

Box 12

Paleontology

Box 13

Paleontology, Creodonts, Ruminonts, Elephants, Primates

Box 14

Insects, Mimicry, and Life Histories

Box 15

Seeds and Development

Box 16

Birds Migration, Economic

Box 17

Birds, Colored Slides

Box 18

Biology

                                                                                                                                                   

(B)-Indicates Broken Slide

(C)-Indicates Cracked Slide

(E)-Indicates Empty Slot

(M)-Indicates Missing Slide

 

Box 1

Indians and Army

  1. Indian Home
  2. Indian Children (B)
  3. Indian Children
  4. Indian Home-Interior
  5. Indian Tepee
  6. No Shin Bone
  7. Blackbird
  8. Mr. and Mrs. Two Leggings
  9. Indians from Huntley Project
  10. Curly
  11. The Arapahoe
  12. Does Everything
  13. Bull Don’t Fall
  14. Martin Charlo- Hereditary Chief
  15. Helen Taft at Indian Dance
  16. Indian
  17. Along the Hillside
  18. Indian Farmer
  19. Indian Farmer
  20. Charlie Ironbrest and Family-Blackfeet Indian
  21. Flathead Indian-Gambling Game
  22. Indian Farmer
  23. Indian Barn
  24. Indian Farmer
  25. Indian Farmer
  26. (M)
  27. Indian Camp
  28. Indian Camp
  29. Wilbur Blackhair
  30. Old Indian Man
  31. Indian Boy
  32. Indian Man
  33. Indian Man
  34. Indian Man
  35. Mrs. Two Leggings
  36. One of the Large Coast Defense Guns Before Mounting
  37. (M)
  38. No Man’s Land
  39. Coast Defense Gun
  40. Mortars: US Fortification
  41. Statue of General Custer
  42. Coast Defense Gun

 

 

 

 

 

Box 2

Shoshone, Grand Valley, Yakima, Carlsbad, Salt River, North Platte

  1. Shoshone Dam
  2. Shoshone Dam (B)
  3. Shoshone Agriculture-Alfalfa Meal Mill
  4. (M)
  5. Cody Road
  6. (M)
  7. Shoshone Dam-Pot Holes (3/27/08)
  8. Shoshone Canals Demonstrating Canvas Dam
  9. Shoshone Unimproved Lands-Culture-Setting Up Plains
  10. Shoshone Road in Canyon-Road Between Office Building and Tunnel
  11. Yakima School
  12. (M)
  13. Yakima Apple Orchard
  14. Yakima Tieton Canal
  15. Yakima Siphon and Flume, Sunnyside Dam
  16. Yakima Headcoorks Sunnyside Canal (9/23/07)
  17. Yakima 1906-School
  18. Yakima-View from End of Mabton
  19. Yakima-Hogs in Field
  20. Yakima-Pumpkins
  21. Yakima-Melons in Orchard (C)
  22. Yakima-Equipment for Work (C)
  23. Yakima Desert
  24. Yakima Community House
  25. (M)
  26. Yakima-Naches Ave
  27. Phoenix Arizona, Salt River
  28. Salt River-Water Users, Ass. Bldg.
  29. (M)
  30. (M)
  31. (M)
  32. Salt River-Roosevelt Dam
  33. (M)
  34. Salt River-Rock Cut Above Dam
  35. Arizona-Oakland Primary School
  36. (M)
  37. Salt River-Prehistoric Canal Bed
  38. Salt River-Granite Reef Dam
  39. Arizona-Threshing w/horses
  40. Salt River-Dale Palms and Fruit
  41. Salt River Entrance to Fowler Ranch
  42. Grand Valley Apples-CO (C)
  43. Grand Valley Appleton Consolidated Sch.
  44. Grand Valley-Agriculture Around Grand Junction
  45. Grand River Dam
  46. Grand River Diversion Dam
  47. Carlsbad Spillway Avalon Dam
  48. Carlsbad Spillway Cylindrical Gates
  49. North Platte Pathfinder Dam
  50. North Platte Whalen Diversion Dam

Box 3

Scenery, Sun River, Flathead,

Rio Grande, Yuma, Orland

1.         Farming (Unlabeled)

2.         Weighing Sugar Beets

3.         Ten Thousand Acres of Wheat

4.         Harvesting Beet Sugar

5.         Beet Dump

6.         Loading Beets

7.         Storing Beets

8.         (M)

9.         Corn Crop

10.     Cows Like Kansas Alfalfa

11.     Sheep in the Alfalfa

12.     (M)

13.     Sow

14.     (M)

15.     (M)

16.     (M)

17.     Two Medicine Lake

18.     (M)

19.     Structures-Simms Cr. Pipe-Sun River

20.     (M)

21.     Sun River-Dam site

22.     (M)

23.     (M)

24.     Sun River-Willow Creek Reservoir (C)

25.     (M)

26.     Flathead-Tunnel Interior

27.     Flathead-St. Mary Lake

28.     Rio Grande-Elephant Butte Dam

29.     (M)

30.     Rio Grande-Elephant Butte Dam site

31.     Rio Grande-Roadway on top Elephant Butte Dam

32.     Rio Grande-Construction of Elephant Butte Dam

33.     Rio Grande-Finished Elephant Butte Dam

34.     Home of Gerhard Gormpnt

35.     Elephant Butte Dam-Looking West

36.     Elephant Butte Dam Finished

37.     Elephant Butte Dam Foundation Underflume

38.     Yuma-Laguna Dam (C)

39.     (M)

40.     Yuma-Colorado River Siphon

41.     Yuma-Ostriches

42.     Yuma-Durango Long-Staple Cotton (C)

43.     (M)

44.     (M)

45.     Settler’s Home

46.     Orland High School

47.     Orland East Park Dam

48.     Orland Dam (Stoney)

49.     Orland Canals

50.     (M)

 

Box 4

Nevada, Huntley, Klamath, Uncompahgre, Strawberry Valley

 

1.         Truckee-Carson-Headworks (B)

2.         Truckee-Carson-Spillway and Pool

3.         (M)

4.         Y.C. Nevada-Lahontan Desert

5.         Y.C. Nevada-Registered Jerseys

6.         Y.C. Nevada-Lahontan Dam

7.         Y.C. Nevada

8.         Y.C. Nevada-Lake Tahoe, Truckee-Carson

9.         Y.C. Nevada-Looking West up Truckee Canal

10.     Y.C. Nevada-Carson Dam

11.     Huntley-Sugar Beets

12.     Huntley-Project Settler

13.     Huntley Corn-70 bu. per acre

14.     (M)

15.     Huntley-Tiling at Ballatine St.

16.     Huntley-Homestead A. Kinmouth (C)

17.     (M)

18.     Klamath Main Canal Headgate

19.     Klamath Main Canal

20.     Klamath Pelican Bay Lumber Co.

21.     Klamath Lost River Dam

22.     Klamath Bear Fort Caves

23.     Klamath Scenery-Chimneys (series of drops in canal)

24.     Uncompahgre Canal

25.     Uncompahgre-Heath’s Orchard

26.     Uncompahgre-Gunnison Tunnel

27.     Uncompahgre-Drops in Main Canal

28.     Uncompahgre Orchards and Farms

29.     Project-Scenery (C)

30.     Project Portal

31.     Project-Old and New Schools-Oak Grove

32.     Project Road

33.     Strawberry Valley-High School

34.     Strawberry Valley Divide

35.     Strawberry Valley-Looking North from Santaquin

36.     Strawberry Valley Sugar Beets

37.     Strawberry Valley Canal

38.     Strawberry Valley Grammar School

39.     Strawberry Valley High School

40.     Strawberry Valley High Line Canal-Spanish Peaks

41.     Strawberry Valley-Strawberry Dam

42.     Holstein Dairy Herd-Lower Yellowstone

43.     Holstein-Taking Soundings at L.Y. Dam

44.     Holstein-L.Y. Dam Ice Breaking Up

45.     L.Y. Diversion Dam

46.     L.Y.-Home of Project Manager

47.     L.Y.-Crane Creek Conduit

48.     Minidoka Spillway and Gates

49.     Minidoka Piers for Flash Boards

50.     Minidoka Lambert Ranch

Box 5

Navy, Milk River, Umatilla, St. Mary, Boise, Belle Fourche, Nebraska, Wyoming

 

1.         Navy-USS Montana

2.         Navy-Maine-Raised Hill

3.         Navy-The San Marcos-Used as Naval Target

4.         Navy-USS Pennsylvania

5.         US Marines

6.         Gun Crew of USS Mendota

7.         (M)

8.         USS Wyoming

9.         Twelve-12 ch. Guns of the Delaware

10.     USS North Dakota

11.     Submarine

12.     USS Helena

13.     Discharge of Stern Guns

14.     The Battleship Texas

15.     Spar Deck of Frigate Constitution

16.     Escape of Constitution

17.     Milk River-Dodson Dam

18.     Umatilla-Hauling Locomotive to Gold Springs

19.     Umatilla-Upstream Face-Cold Springs Dam

20.     St. Mary’s, MT-MacDermott Falls

21.     St. Mary’s Headquarters Force-Babb, MT

22.     St. Mary’s-Completed Stretch of Highway

23.     St. Mary’s-Continental Divide

24.     (M)

25.     Neb-WY Pathfinder Dam

26.     Arrowrock Dam-Boise

27.     Boise-Home Near Duma

28.     Boise-Livestock

29.     Boise Arrowrock Dam

30.     Boise Arrowrock Dam

31.     Boise Arrowrock Dam

32.     Boise Arrowrock Dam

33.     Arrowrock Spillway

34.     (M)

35.     Payette-Boise Sheep

36.     Belle-Fourche-Owl Creek Dam

37.     Belle-Fourche-Diversion Dam

38.     Belle-Fourche-Damage

39.     Belle-Fourche-Placing Paving

40.     Belle-Fourche-Repaving

 Box 6

Physiology

1.         Digestive System-General

2.         Pharynx-Wall

3.         Buccal-Cavity-Lower Jaw

4.         Section of Tongue

5.         Organ of Hearing-Diagrammatic

6.         Front of Neck-Dissection

7.         Skin

 

Box 7

Comparative Anatomy

1.         Homologies of arm and leg in man, tapir, seal, alligator, and bat

2.         Comparative study of vertebrate limb of frog, bat, and tortoise

3.         Comparative study of mammalian skeleton, whale, horse, ox, bear, lion, and bat

4.         Comparative study of vertebrate skeleton: fish, reptile, mammal, and bird

5.         Types of mammalian teeth adapted to mode of life

6.         Comparative study of crania, snake, fish, sheep, horse, rodent, carnivore, ape, monkey, and man

7.         Comparative study of crania, chimpanzee, negro (Z types) European

8.         Ears of auditory organs of animals

9.         Tactile organs of animals

10.     Eyes of various animals

11.     Figures showing development of urinogential organs in cramata

12.     Diagrams of blood circulation in mammal, bird, reptile, fish, and red blood corpuscles

13.     Study of mammalian heart, 8 figures

14.     Comparative study of feet of mammals

15.     Wings of reptile bird and mammal and archaeopteryx restored

16.     Comparative study of mammalian stomachs, man, calago, porpoise, rat, ruminant, genet, and hyrax

17.     Lungs of man, frog, snake, swimming bladder of fish

18.     Comparative study of the dermal skeleton, fish, amphibia, crocodile, lizard, etc.

19.     Comparative study of the paired limbs, birds, horse, man

20.     Taste or gustatory organs of animals

21.     Comparative study of nervous system of man, frog, and other vertebrates

22.     Diagram illustrating the relationship of the cordata

23.     Comparative study of the olfactory organs of animals

24.     Diagrams showing relation of artery capillary and vein and comparative size of red blood corpuscles (B)

25.     Diagram illustrating the mutual relationship of the phyla of animals

 Box 8

Bacteria

 

1.         Forms of Bacteria

2.         Potatoes Infected w/Dry Rot

3-11. (E)

12.     Tuberculosis

13.     Diphtheria

14.     Typhoid

15.     Tetanus

16.     Bacteria Acidi Lactici

17.     Bacillus Vulgare (Decay)

18.     Rhizobium

19.     Gonorrhea

20.     Streptococcus Pyogens (Pus form)

21.     Staphlococcus Aureus (Boils)

22.     Pneumonia

23.     Syphilis

24.     Sleeping Sickness

25.     Anthrax

26.     Bacillus Sublilis

27.     Azotobacter

28.     Garcina

29.     Influenza

30.     Spirillum

31.     Tomatoe gall

32.     Fire Blight of Apples

33.     Yeast

34.     Yeast

35.     (E)

36.     (E)

37.     Tissue

38.     Destroyed

Box 9

Physiology

1.         Mitosis

2.         Adipose Tissue

3.         Hyaline Cartilage

4.         Elastic Cartilage

5.         Section of Bone

6.         Section of Bone

7.         Medial Aspect of Skull

8.         Interior of Skull

9.         Front of Skull

10.     Base of Skull

11.     Heart Muscle

12.     Smooth Muscle

13.     Striated Muscle (B)

14.     Muscles of Arm

15.     Muscles of Thigh

16.     Muscles of the Leg

17.     Deep Muscle of the Back

18.     Superficial Muscles of Back

19.     Right Orbital Cavity

20.     Nerve Cells in Cerebral Cortex

21.     Cerebral Cortex-(Human Section)

22.     Nerves-Brachial Plexus

23.     Distribution of Vagus Nerve

24.     Cross Section of Nerve

25.     Spinal Cord Section

26.     Human Cerebellum Section

27.     Sympathetic Nervous System

28.     Diaphragm and Posterior Abdominal Wall

29.     Frog Blood

30.     Corpuscles

31.     Human Blood

32.     Red and White Corpuscles

33.     Heart-Valves

34.     Arteries-Neck and Head

35.     Veins-Head and Neck

36.     Lymphatic System-Trunk

37.     Cross Section-Vein and Artery

38.     Aorta-Abdominal

39.     Section of Tonsil (B)

40.     Lungs

41.     Lung

42.     Cross Section-Intestine

43.     Stomach-Cardiac Region

44.     Intestine-Transverse

45.     Villi-Small Intestine (B)

46.     Large Intestine

47.     Small Intestine

48.     Human Liver (B)

49.     Kidney

50.     Subclavian and Carotid Arteries

Box 10

Algae Bryophytes

 

1.         (M)

2.         Nostoc (B)

3.         Desmidieć (B)

4.         Volvox

5.         Diatoms

6.         Scenedesmus

7.         Cladophora

8.         Cladophora

9.         Spirogyra

10.     Spirogyra

11.     Vaucheria

12.     Vaucheria

13.     Fucus

14.     Chara

15.     Spirogyra

16.     Mucor

17.     Mucor

18.     Mucor, Aspergillus, Penicillium, vegetative and reproductive

19.     Mold Culture

20.     Aecium of Puccinia on Barberry

21.     Spermagonium of Puccinia on Barberry

22.     Puccinia Graminis

23.     Bracket Fungus

24.     Bracket Fungus (Fruiting Portion)

25.     “Gill” of Coprinus in Cross Section

26.     Mushroom Found on Logs and Stumps

27.     Armillaria Mellea/Exobasidium Vaccinii

28.     Various Ascomycetes

29.     (E)

30.     Lichens-Thallophyta-On a White Cedar Rail

31.     Puffballs

32.     Riccia

33.     Riccia

34.     Liverwort Structures

35.     Archegone of Marchantia (Young)

36.     Archegone of Marchantia (Mature)

37.     Young Antherid of Marchantia

38.     Mature Antherid of Marchantia

39.     Marchantia Polymorpha (Gemma Form)

40.     Marchantia Air Chamber

41.     Moss Structure

42.     Moss Structure-Male and Female Inflorescence

43.     Moss Head-Archgone-Antherid

44.     Selaginella

45.     Mosses

46.     Moss Protonema (From Spore)

47.     Moss Plant (Young and Mature)

48.     (E)

49.     Mosses (Repeat)

50.     Spore Capsules of Mosses (C)

Box 11

Human Inheritance

 

1.         Comparative Anatomy-Bones

2.         Heredity-Alcohol and Feeble Mind

3.         Heredity-Singers

4.         Heredity-Feeble Mind and Sex

5.         Heredity-White and Black

6.         Heredity-Mechanical and Inventive

7.         Heredity-Color Blindness

8.         Heredity-Neuropathic-Insane

9.         Heredity-Shiftlessness

10.     Heredity-Artistic Ability (C)

11.     (E)

12.     Family Group-Consanguineous Marriage

13-17. (E)

18.     Comparative Anatomy-Skeletons-Primates

19.     Pithecanthropus Erectus (Java Apeman)

20.     Pithecanthropus-Restoration

21.     Man of Heidelberg

22.     Piltdown Man-Sussex England

23.     Neanderthal Man-France

24.     Cró-Magnon Type-Homo-sapiens

25.     Cavern of Niaux

26-34. (E)

35.     Plant Mutations

36-44. (E)

45.     Mendel’s Law

46-49. (E)

50.     Geological Periods of Animals

Box 12

Paleontology

 

1.         Elevations, Ocean Depths, Sites of Man Types

2.         Elevations, Ocean Depths, Sites of Man Types

3.         Northern Area of Migration-Pleistocene

4.         Distribution-Rhinoceros-Elephants-Horse

5.         Bison-Pleistocene Times

6.         Mammoth-North America

7.         Continental Development-Antarctica

8.         Range of Large Mammals-Zoogeographic Map

9.         Areas-Mammal Deposits-Age of Reptiles

10.     Fossil-Canoid Fish

11.     Extinct Amphibia

12.     Permocarboniferous Amphibia and Landscape

13.     Ichthyosaurs

14.     Pleslosaurs

15.     Pleslosaurs

16.     Animal Life-Jurassic Period

17.     Mesosaurus

18.     Great Sea Lizard

19.     Phytosaur

20.     Phytosaur

21.     Pterodactyles-Jurassic

22.     Ichthyosarus

23.     Pelycosaur

24.     Dinosaur-Largest Known

25.     Trachedon

26.     Carnivorous Dinosaur

27.     Brontosaurus

28.     Brontosaurus and Diplodocus (C)

29.     (M)

30.     Thespesius-Herbivorous Dinosaur

31.     (M)

32.     Ceteosaurus

33.     (M)

34.     Foot Prints of Dinosaurs

35.     (M)

36.     Spoonbill Dinosaur (B)

37.     Triceratops-3 Horned (B)

38.     Camptosaurus-American Iguanodon

39.     (M)

40.     Crocodiles

41.     Sea Turtles-Achelon-Ischyros-SD

42.     (M)

43.     Pterodactyle

44.     (M)

45.     (B)

46.     Archaeopteryx Fossil

47.     Hesperornis-Toothed Diver

48.     Phororhaeos-Miocene

49.     Ichthyornis-Toothed Bird

50.     The Dido-1626

Box 13

Paleontology, Creodonts, Ruminonts,

Elephants, Primates

 

1.         The Auk or Gare Fowl

2.         Duck-Bill

3.         Creodont (Carnivore)

4.         Condylarth (Primitive Ungulate)

5.         Hornless Deer and Creodont

6.         Creodonts (Carnivore)

7.         Glyptodont Compared w/Armadillo

8.         Ungulate

9.         Amblypods-Ungulate

10.     Ungulate-Creodont

11.     Ungulate-Amblypods

12.     Wooly Rhinoceros

13.     Cursorial Rhinoceros

14.     Teleocerince Rhinoceros

15.     Meritherium

16.     Wooly Rhinoceros and Wooly Mammoth

17.     Broadnosed Rhino and Straight Tusked Elephant

18.     Mastodon and Elephant

19.     Peccaries of N. America (Pig-like)

20.     Giant Pig

21.     Protoceras and Sabertooth Dinictis

22.     Giraffe-Camel

23.     American Deer Moose

24.     Mammals of Western Plains Region

25.     Giraffe Camel and Glyplodont of Texas

26.     Painting of Wooly Rhinoceros

27.     Remains of Scorpion

28-50. (E)

 

Box 14

Insects, Mimicry, and Life Histories

 

1.         Internal Anatomy of a Spider

2.         (E)

3.         Insect Musical Instrument

4.         (E)

5.         Argasidae and Ixodidae

6.         (E)

7.         Dermacenter (Male)

8.         (E)

9.         Boophilus Bouis (Female)

10.     (E)

11.     Lepisma

12.     (E)

13.     Centipede

14.     (E)

15.     Eggs of Insects

16.     (E)

17.     Ant and Plant Life

18.     (E)

19.     Dragonfly Life History

20.     (E)

21.     Types of Larvae

22.     (E)

23.     Male, Female, Worker Formica Pratensis

24.     (E)

25.     Bee Structures

26.     (E)

27.     Comb of Honeybee-Various Stages

28.     (E)

29.     Millipede

30.     (E)

31.     (E)

32.     (E)

33.     Moth Ealocampa

34.     (E)

35.     Catocala Moth

36.     (E)

37.     Wing Stick

38.     (E)

39.     Sphinx Moth

40.     (E)

41.     Cecropia Moth-Larva, Eggs, Popa

42.     (E)

43.     Typical Insect Order

44-50. (E)

Box 15

Seeds and Development

 

1.         Sling Fruits

2.         Colyledons of Corn, Pea, and Bean

3.         Development of Corn Embryo

4.         Seedlings of Corn, Pea, and Bean

5.         Development of Embryo-Bean and Corn

6.         Seeds and Seed Coats

7.         Embryo-Bean and Corn

8-26. (E)

27.     Arum Conocophalvides

28.     Iris Flower and Seed Pod

29.     Catkins, Primitive Type of Flower

30.     Fringed Gentians

31.     Nottingham Catchfly Attracting Moth-Night

32.     Nottingham Catchfly-Nighttime

33.     Four Types of Fruits

34.     Vegetables

35.     Pitcher Plant

36.     Dogwood and Tulip Flower

37-39. (E)

40.     Pollen Grains-Variety of Forms

41.     Protection of Pollen from Rain

42.     Mature Pollen Grain-Lilium-Anther

43.     Deposition of Pollen on Insects

44.     Salvia Glutinosa-Carried by Bee

45.     Lady’s Slipper

46.     Red Clover and Bumblebees

47.     Poppies and Oats

48.     Yucca Flower Enlarged-Moths

49.     Lichens

50.     (E)

 

Box 16

Birds Migration-Economic

 

1.         Dickcissel and Menu

2.         Brown Thrasher

3.         Grasshopper Sparrow

4.         Meadow Lark

5.         English Sparrow

6.         Catbird

7.         House Wren

8.         Cuckoos

9.         Flicker

10.     Bobwhite

11.     Bluebird

12.     Kingbird

13.     American Robin

14.     Red Winged Blackbird

15.     North American Eagles

16.     Agencies That Reduce Bird Life

17.     (M)

18-29. (E)

30.     Wild Ducks Flying

31.     Yearly Migration in Miles

32.     Map Showing Bird Zones

33.     Map-Summer, Winter Homes-Tern

34.     Robin Migration

35.     Migration Route of Swallow

36.     Routes of Connecticut Warbler

37.     Migration of Red Start

38.     Principal Routes of Palm Warbler

39.     Migration of Blackpoll Warbler

40.     Migration of Blackpoll Warbler

41.     Migration of Mourning Warbler

42.     Migration Route of Bobolink

43.     Scarlet Tanager Route

44.     Migration of Golden Plover

45.     Golden Plover Migrate to Hawaiian Islands

46.     Evolution of Migration Route-Golden Plover

47.     Principal Routes Used by Birds

48-50. (E)

 

Box 17

Birds-Colored Slides

 

1.         (M)

2.         Topography of a Bird

3.         Bird Beaks

4.         Feather Structure

5.         Forms of Bird Feet

6.         Cowbird and Scarlet Tanager Babies

7.         Mourning Warbler

8.         Warbler

9.         Warbler

10.     Common Warbler

11.     Humming Bird

12.     Bobolink

13.     Bobolinks Nest

14.     Scarlet Tanager

15.     Common Sparrows

16.     Common Finches

17.     Red Winged Blackbird

18.     Blackbird-Nest Eggs

19.     Common Blackbird or Bronze Crackle

20.     Unlabeled-Two Birds on Branches

21.     Horned Lark and Snowflake

22.     Flycatcher-Nest and Eggs

23.     Red Shouldered Hawk’s Nest and Young (B)

24.     Owls

25.     Nest and Eggs-Great Horned Owl

26.     Screech Owl

27.     Long Eared Owls

28.     Snowy Owls

29.     Next and Eggs of Marsh Hawk

30.     Bald Eagle

31.     Hawks

32.     American Vultures

33.     Wild Game Birds

34.     Passenger Pigeons

35.     Mourning Dove, Nest and Eggs

36.     Vanishing Birds

37.     Golden Plover

38.     American Mergansers

39.     Canvas Backs-Red Head

40.     Pintail

41.     Mallard (B)

42.     Great Blue Heron (B)

43.     Blue Heron Wading

44.     Nest of Least Bitterns

45.     American Bitterns (C)

46.     Sand Hill Crane

47.     White Pelican

48.     Western Grebe (B)

49.     Black Tern

50.     (M)

Box 18

Biology

 

1.         Morphology of the Cell

2.         Mitosis

3.         Cell and Spirem

4.         Cell w/Chromosomes

5.         Chromosomes

6.         Anaphase-Chromosomes (B)

7.         Plant Cells

8.         Types of Protozoa

9.         Amoeboid Movement

10.     Ameba

11.     Division of an Ameba

12.     Paramecium

13.     Euglena

14.     Diagram of Hydra

15.     Nematocysts

16.     Canal Systems of Sponge

17.     Grantia

18.     Sea-Anemone

19.     Coral

20.     Anatomy of Earthworm

21.     Guinea Worm

22.     Diagram of a Rotifer

23.     Anatomy of a Starfish

24.     Oral Surface of a Starfish

25.     Longitudinal Section-Earthworm

26.     Common Crustacea

27.     Horseshoe Crab

28.     Anodonta

29.     Schematic Figures (Internal Organs, Euthyneura, Ganglia, Streptoneura)

30.     Examples of 4 Orders (Cephalopoda, Gasteropoda, Scaphopoda, Pelecypoda)

31.     Life History of Frog

32.     Anatomy of Frog

33.     Breeding Habits of Snakes

34.     Alligator

35.     North America-Lizards

36.     Plates of the Turtle

37-50. (E)

 

              Related Collections: University Archives, Bruce Meyers, N.C. Abbott

 

University Archives Homepage